انواع کلاس های آب و هوایی

دسته بندی : اطلاعات فنی

یخچال و فریزر از مجموعه وسایل سرمایشی هستند که در شرایط خاصی از شرایط آب و هوایی (طبقات اقلیمی) قابلیت کارکرد داشته و با توجه به شرایط اقلیمی محل راه اندازی، رتبه بندی می شوند. کلاس های آب و هوا یخچال و فریزرها، حداقل و حداکثر دما و میزان رطوبت نسبی را که دستگاه به درستی در آن کار می کند را مشخص می نمایند. بررسی این اطلاعات قبل از خرید یک دستگاه یخچال یا فریزر امری مهم و جدی است چرا که ممکن است دستگاهی که خریداری می نمایید با شرایط محیطی شما سازگار نبوده و نتیجه دلخواه و مطلوب مد نظر خود را کسب ننمایید.

در هنگام خرید یک یخچال یا فریزر جدید، نکاتی مانند: برند، ظرفیت، ابعاد، جنس بدنه و نوع موتور از عوامل مهم در تصمیم گیری و خرید می باشند اما نکته مهم، توجه به شرایط محیطی است که دستگاه می بایست در آن به درستی و با راندمان بالا کار کند. بیاد داشته باشید دمای محیط قرار گیری یخچال و میزان رطوبت نسبی تاثیر بسزایی در عملکرد و راندمان دستگاه شما دارد، پس در هنگام انتخاب و خرید لازم است از محدوده دمایی محل نصب دستگاه آگاهی کافی داشته باشید.

به منظور یکسان سازی مفهوم کلاس آب و هوایی، استاندارد لوازم برودتی IEC 62552 با مشخص کردن مشخصات یخچال و فریزر و روش های آزمایش مورد استفاده در رابطه با آنها، کلاس آب و هوایی قابل کارکرد دستگاه را در یکی از انواع کلاس های آب و هوایی تعیین می نماید.

شما به عنوان یک مشتری می توانید با مراجعه به برچسب نصب شده بر روی بدنه دستگاه، از کلاس آب و هوایی دستگاه اطلاع یابید و از محدوده دمای محیط که در آن دستگاه قادر به حفظ دمای لازم برای ذخیره سازی باشد اطلاع یابید.

 

کلاس های آب و هوایی، حداقل و حداکثر دما و میزان رطوبت نسبی که دستگاه به درستی در آن کار می کند را مشخص می نمایند.

کلاس های آب و هوا:

کلاس آب و هوایی یا به عبارت دیگر طبقات اقلیمی به صورت اختصارات معمولی و طبق بندهای استاندارد بین المللی تجهیزات برودتی IEC تعریف می گردند و به سازنده یا کشور تولید کننده خاصی بستگی ندارند.

  • (Sub Normal (SN: مناسب برای استفاده در دمای محیط از 10 الی 32 درجه سانتیگراد بالای صفر (50 الی 90 درجه فارنهایت)
  • (Normal (N: مناسب برای استفاده مناطق نرمال با دمای محیط از 16 الی 32 درجه سانتیگراد بالای صفر (61 الی 90 درجه فارنهایت)
  • (Sub Tropical (ST: مناسب برای استفاده در مناطق نیمه گرمسیری با دمای محیط 18 الی 38 درجه سانتیگراد بالای صفر (64 الی 100 درجه فارنهایت)
  • (Tropical (T: مناسب برای استفاده در مناطق گرمسیری با دمای محیط 18 الی 43 درجه سانتیگراد بالای صفر (64 الی 109 درجه فارنهایت)
  • کلاس 3: مناسب برای استفاده در مناطقی با دمای محیط 25 درجه سانتیگراد بالای صفر (77 درجه فارنهایت) و با رطوبت نسبی 60%
  • کلاس 4: مناسب برای استفاده در محیط با دمای 30 درجه سانتیگراد بالای صفر (86 درجه فارنهایت) و با رطوبت نسبی 55%
  • کلاس 5: مناسب جهت کارکرد در محیط با دمای 40 درجه سانتیگراد بالای صفر (104 درجه فارنهایت) و با رطوبت نسبی 40%

 

برخی یخچال فریرزها با کلاس های ترکیبی آب و هوایی ساخته شده تا امکان عملکرد در محدوده دمایی وسیع تری را داشته باشند؛ به عنوان مثال N~ST مناسب برای کار در دمای 16 الی 38 درجه سانتیگراد می باشد.

توجه به کلاس آب و هوایی دستگاه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد چرا که عدم توجه به آن در هنگام خرید و مطابقت آن با شرایط محیط کارکرد دستگاه، می تواند بر عملکرد، عمر دستگاه و راندمان انرژی تاثیر منفی برجای گذارد.

بعنوان مثال استفاده از یخچال با کلاس آب و هوایی SN در شرایط محیطی که دمای آن زیر 10 درجه سانتیگراد می باشد می تواند منجر به افزایش ویسکوزیته روغن در کمپرسور شده، روانکاری مناسب صورت نگرفته و کمپرسور دستگاه دچار صدمه شود.

در مثالی دیگر استفاده از یک یخچال با کلاس آب و هوایی N در شرایط محیطی که دمای آن بالای 40 درجه سانتیگراد می باشد باعث می شود تا کمپرسور دستگاه جهت رسیدن به برودت تنظیم شده مدت بیشتری کار کرده، هزینه برق مصرفی افزایش یابد و در نهایت دستگاه زودتر مستهلک گردد. این نکته را در نظر داشته باشید که عایق کاری دستگاه ها جهت کلاس های مختلف آب و هوایی نیز می توانند با یکدیگر متفاوت باشند.

 

 

یخچال و فریزرها در کلاس های مختلف آب و هوایی چگونه طراحی می شوند؟

بر اساس آنکه یک یخچال یا فریزر در چه شرایط آب و هوایی و با چه دمای محیطی می بایست کار کند، طراحی آن متفاوت خواهد بود. بعنوان مثال برای کارکرد در دمای محیط نیمه گرمسیری، دستگاه مجهز به عایق های ضخیم تر، سیستم خنک کننده قدرتمندتر، کندانسور بزرگ تر و نهایتا یک تبخیر کننده بزرگتر برای تولید سرمایش بیشتر مورد نیاز خواهد بود. در این حالت هزینه ساخت دستگاه نیز متناسب با شرایط اقلیمی افزایش می یابد.

 

نشانه کلاس آب و هوایی یخچال فریزر های نیکروم:

کلیه دستگاه های سرمایشی نیکروم دارای نماد کلاس آب و هوایی می باشند که بر روی برگه راهنما دستگاه در داخل و یا پشت بدنه خارجی دستگاه نصب شده است.